Gdzie i jak założyć bloga za mniej niż 200 zł

Powstaje coraz więcej blogów, zarówno prowadzonych przez firmy i sklepy, ale przed wszystkim prywatnych. Dotyczyć mogą wszystkiego. Własnego życia, podróży, recenzowania produktów, pisania o własnym mieście, kulinarne, modowe, gadżeciarskie, finansowe czy o grze na giełdzie. Tematyka jest dowolna. Liczą się chęci i czas na pisanie, bo same koszty jego prowadzenia, poza czasem są bardzo niewielkie. Jak założyć bloga za mniej niż 200 zł?

Darmowa platforma

Aby wejść do świata blogowania musimy najpierw swoją stronę stworzyć. Mamy tutaj dwie wersje.

  • Wykupimy własny hosting i domenę,
  • Skorzystamy z dostępnych darmowych serwisów oferujących działanie na subdomenie.

W przypadku tej drugiej opcji  musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Z jednej strony otrzymujemy darmowy hosting, subdomenę, łatwość obsługi i możliwość szybkiego strony połączenia np. z usługami Google. Z drugiej zaś mamy ograniczone miejsce na serwerze, małą ilość wtyczek czy szablonów. No i ta nazwa. Korzystając np. z serwisu blogger.com, musimy się liczyć z posiadaniem nazwy strony z subdomeną „blogspot.com”. Czyli przykładowo może ona brzmieć „www.mojedomowegotowanie.blogspot.com”.

Jeżeli planujemy zabrać się za blogowanie długoterminowo, a może i nawet zarabiać na nim – zdecydowanie warto założyć bloga wykupując własny hosting i domenę, a następnie zainstalować odpowiednie oprogramowanie na stronie.

Zakup  hostingu i domeny

Hosting www to nic innego jak miejsce na serwerze usługodawcy, razem z transferem danych. Firma od której wykupimy dba, by wszystko całodobowo działało jak należy. My jedynie musimy wybrać odpowiednią opcję hostingu. Najczęściej cena zakupu hostingu uzależniona jest od dostępnego miejsca, ilości transferu danych, kont pocztowych czy klientów FTP.

Z reguły na początku blogowania wystarczy nam najtańsza opcja. Jej cena może jednak kształtować się różnie – od 20-40 złotych za pierwszy rok (przedłużenie na kolejny to wydatek około 100-120 zł) do kwot rzędu 200-300 zł. Przy tych droższych opcjach usługodawca oferuję np. nielimitowany transfer. Szukając odpowiedniego serwera, powinniśmy przejrzeć kilka dostępnych na rynku ofert i znaleźć najlepszą dla nas relację ceny do oferowanych parametrów. Warto tez polować na częste promocje dla nowych klientów.

Czytaj także:  Szkolenia, czyli o najlepszej formie inwestycji w siebie lub innych

Zakup domeny to najczęściej wydatek mniejszy niż 30 zł za domenę z końcówką „.pl”. Niestety niska cena jest tylko przy zakupie – jej przedłużenie najczęściej wiąże się z kosztem 80-130 zł/rok w zależności od wybranej firmy. Największą zaletą jak i bolączką własnej domeny, jest jej dostępność. Internet hula już od wielu lat, dlatego wszystkie najprostsze nazwy z końcówką .pl są praktycznie pozajmowane. Możemy zapomnieć o nazwach typu gotowanie.pl czy gadżety.pl. Trzeba coś bardziej złożonego np. gotowanieukasi.pl

Jeżeli dobrze poszukamy lub trafimy na ciekawe promocje, to łącznie za hosting i domenę za pierwszy rok nie powinniśmy zapłacić więcej niż 50 zł.

Najlepszy jest darmowy WordPress

Kiedy już mamy miejsce na serwerze i naszą domenę, czas najwyższy zainstalować oprogramowanie. Firma w której wykupiliśmy hosting, w części administracyjnej naszych usług udostępnia coś takiego jak instalator aplikacji. Tam znajdziemy wiele systemów dzięki którym stworzymy wymarzonego bloga. Dokładny poradnik znajdziesz np. na blogu Pracawsieci.net lub Jak-zalozyc-blog.pl

Bezpłatnym i jednym z najlepszych wyborów będzie słynny WordPress. Jego zainstalowanie na naszej domenie jest niezwykle proste i intuicyjne. Ogranicza się do uruchomienia instalatora i wpisania kilku informacji – nazwy bloga, konta użytkownika czy hasła oraz ustawienie częstotliwości tworzenia kopii zapasowej.

Po zainstalowaniu oprogramowania pozostaje nam wybór szablonu graficznego. Dostępnych są setki w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, czasem skierowane pod konkretne typy stron – np. pod blog, firmowe portfolio lub dla fotografa. Oprócz motywu pozostanie nam uzupełnienie systemu o szereg darmowych wtyczek, dzięki którym wzrośnie funkcjonalność naszej strony i łatwość w jej zarządzaniu. Większość z nich jest absolutnie za darmo (choć są tworzone także płatne motywy i wtyczki) oraz bardzo proste do zainstalowania (kilkoma kliknięciami).

Instalacja oprogramowania WordPress jest darmowa, tak samo jak wszystkie podstawowe wtyczki i motywy. To najlepszy sposób by założyć bloga za mniej niż 200 zł i poradzić sobie bez pomocy specjalistów.

Czytaj także:  5 aplikacji, które zwiększą Twoją produktywność.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*