Aktualizacja: kwiecień 2024 

Przedsiębiorstwa po pewnym czasie prowadzenia działalności decydują się na zakup udogodnienia w postaci samochodu firmowego, lepszej bądź gorszej jakości. Wydatek ten często okazuje się niezbędny w przypadku dostaw bądź dojazdów na spotkania biznesowe, dlatego warto zainwestować w pojazd, który służył będzie przez lata.

Samochód służbowy, podobnie jak wszystkie i inne pojazdy czy urządzenia, ulegają eksploatacji – zakup paliwa, naprawa usterek czy wymiana opon to konieczne czynności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania auta. W tym celu, szczególnie ostatnią z ww. kosztów eksploatacyjnych w postaci zakupu opon samochodowych, warto wliczyć w koszta prowadzenia działalności.

Koszty wymiany opon samochodowych

Na podstawie Ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych, aby wydatki powiązane z zakupem opon wliczyć w koszta firmy, należy uzasadnić i powiązać je z obecnymi bądź przyszłymi przychodami firmy. Cena tych części wyposażenia samochodowego jest bardzo różna w zależności od sklepu, jednak najlepsze oferty na rynku prezentowane są na stronie euautoczesci.pl, gdzie cena za jedną oponę zaczyna się już od 158 złotych, co jest prawdziwą okazją.

Opony samochodowe uwzględniane w wydatkach firmy

Warunkiem koniecznym do uwzględnienia kosztów wymiany opon samochodowych w wydatkach działalności, jest auto w zależności:

  • wchodzące w skład rzeczowego majątku firmy
  • używane na podstawie umowy najmu bądź leasingu

W takim przypadku, każdy przedsiębiorca ma możliwość wliczenia zakupu opon samochodowych do kosztów podatkowych wykazywanych w kolumnie 13. w księdze przychodów i rozchodów. Zgodnie z artykułem 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT, na wydatki przeznaczone na te elementy wyposażenia samochodu nałożony jest limit 75%, z jednym wyjątkiem. Przedsiębiorca ma możliwość uwzględnić cały koszt zakupu w kosztach firmy, w przypadku wykorzystywania pojazdu tylko w celach powiązanych z działalnością gospodarczą. Możliwe jest poprzez prowadzenie tzw. kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu, wykorzystywaną przez osoby wykorzystywane samochód w celach firmowych.

Czytaj także:  System monitorowania i śledzenia przesyłek międzynarodowych

Warunki uwzględnienia opon samochodowych w KPIR

Istnieje kilka warunków koniecznych do spełnienia w celu ujęcia wydatków przeznaczonych na opony samochodowe w wydatkach działalności.

Opony muszą być:

  • bezpośrednio powiązane z działalnością gospodarczą
  • zakupione, aby utrzymać, uzyskać bądź zabezpieczyć przychód firmy
  • odpowiednio udokumentowane jako zakup

Ponad to, w artykule 23 ustawy o PIT opony samochodowe nie mogą być uwzględnione. W przypadku spełnienia wszystkich ww. warunków, koszt ten może być bez problemu uwzględniony w KPIR, jednak różni się sposób jego ujęcia w ewidencji, co zależy od czynników szczegółowo przedstawionych w poprzedniej części artykułu. 

Wymiana opon samochodowych a ulepszenie pojazdu

Warto zastanowić się, czy wymiana opon samochodowych, w świetle prawa nie będzie stanowiła ulepszenia pojazdu. Przez pryzmat artykułu 22g ust. 17 ustawy o PIT, ulepszenie środków trwałych, czyli np. pojazdu służbowego, następuje wtedy, gdy łączna suma przeznaczona na rozbudowę, adaptację bądź modernizację przekracza w danym roku 10000 złotych netto, a dzięki tym wydatkom wzrasta również wartość ogólna danych środków trwałych.

Wymiana oraz zakup opon zimowych w samochodzie służbowym, z pewnością są zakupem koniecznym i nie podlegają ww. czynnikom dot. ulepszenia pojazdu. Warto zdecydować się na zakup tego elementu wyposażenia, aby zagwarantować bezpieczną jazdę i tym samym zwiększyć przychody firmy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: