Jaki ekspres do kawy? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj to przed zakupem

Kawa jest jednym z najstarszych trunków na świecie. Już kilka tysięcy lat temu ludzie zbierali nasiona, aby następnie przygotować z nich aromatyczny napar, który dawał im siłę na cały dzień. Wraz z biegiem czasu zmianom nie uległ sposób pozyskiwania ziaren kawy, lecz jej przygotowywania. Dawniej parzenie kawy było wieloetapowe i wymagało dużego zaangażowania, dziś wystarczy standardowy ekspres do kawy, który samodzielnie przygotuje kawę w zaledwie kilka minut. Zatem, jaki ekspres wybrać, aby sprawdził się w naszym domu? Przedstawiamy ranking najlepszych ekspresów.

jaki ekspres kawa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

  • Rodzaje ekspresów do kawy.
  • Ciśnienie generowane przez ekspres.
  • Grzałka w ekspresie.
  • Funkcje dodatkowe.

Jaki ekspres wybrać? Rodzaje ekspresów do kawy

1. Najbardziej polecane są ekspresy do kawy ciśnieniowe. Zasada ich działania jest bardzo prosta,a opiera się na bardzo wysokim ciśnieniu, które jest generowane przez dysze zainstalowane wewnątrz urządzenia. Gorąca woda przepuszczana jest przez kawę, aby następnie, już w postaci naparu trafić do podstawionej w odpowiednim miejscu filiżanki. Ciśnienie powstające podczas parzenia może wynosić nawet 15 barów, dzięki czemu możliwe będzie przygotowywanie espresso.

2. Ponadto ekspresy niskociśnieniowe nazywamy kawiarkami. Ciśnienie w nich panujące nie jest wyższe niż 5 barów, dlatego sam proces parzenia będzie krótkotrwały. Pamiętaj o tym przy wyborze, ponieważ czas parzenia dla wielu osób ma kluczowe znaczenie. Warto również pamiętać, że ekspresy ciśnieniowe występują w wersji ręcznej i automatycznej. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osób, które lubią delektować się każdym łykiem kawy i nie zależy im na krótkim czasie parzenia. W tym przypadku każdy etap wykonujemy manualnie, dlatego cały proces trwa dość długo.

3. Ekspresy automatyczne, jak ich nazwa sama wskazuje, to urządzenia, które wystarczy napełnić wodą i kawą, aby przygotowały za nas ulubioną kawę. Zazwyczaj posiadają one również szereg przycisków, a także czytelny wyświetlacz, na którym ukazują się wszystkie, aktualnie ustawione parametry. To sprzęt, który polecamy osobom chcącym zaoszczędzić masę cennego czasu kosztem smaku kawy.

Czytaj także:  Gdzie szukać tanich noclegów?

4. Ekspresy przelewowe również możemy polecić, jednak mają one kilka, istotnych wad. Pierwszą jest fakt, że przy ich pomocy nie wykonasz naparu każdego rodzaju, co jest dość dużym ograniczeniem dla osób, które lubią wiele kaw. Ponadto parzenie ekspresem przelewowym wymaga znacznego nakładu pracy i jest czasochłonne. Dlatego też sprzęt tego typu nie będzie ulubionym osób, które lubią automatyzację. Warto również zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny, ponieważ ekspresy przelewowe nie powodują wytrącenia szkodliwych składników z kawy, co oznacza, że będą one znajdowały się w filiżance.

5. W sprzedaży występują także ekspresy do zabudowy. Jest to sprzęt dość specyficzny, ponieważ jego użytkowanie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy umieścimy go w zabudowie kuchennej. Ponadto ekspresy do zabudowy wymagają stałego dopływu wody, dlatego konieczne może być wcześniejsze przygotowanie odpowiedniego przyłącza. Nie mniej, jednak polecamy je, zwłaszcza osobom, które chcą zaoszczędzić wiele cennego miejsca w kuchni.

Jaki ekspres kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ciśnienie generowane przez ekspres

Z parametrem tym będziesz miał do czynienia tylko w ekspresach ciśnieniowych. Jego dobór jest kluczowy, ponieważ to od maksymalnego ciśnienia zależy to, jakie rodzaje kawy będziesz mógł przygotowywać. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wszechstronności, szerokim łukiem omijaj ekspresy niskociśnieniowe, w których wartość ciśnienia jest jednocyfrowa. Tak niski stopień sprężania wody nie pozwoli na przygotowanie, chociażby espresso, które jest bezapelacyjną podstawą.

Jak czytamy na stronie malopolskiserwiskawowy.pl – optymalne wartości ciśnienia w ekspresach do kawy wynoszą 12-15 bar. Taki też sprzęt radzimy wybierać. Będzie on niezwykle wszechstronny, dzięki czemu przygotujesz niemal każdy rodzaj kawy. Ponadto ekspres tego typu zadba również o Twoje zdrowie, usuwając z kawy wszystkie szkodliwe substancje i zmniejszając zawartość kofeiny.

Czytaj także:  Gdzie szukać tanich noclegów?

Grzałka w ekspresie

Grzałka jest podstawowym elementem składowym każdego ekspresu. Odpowiada ona za podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Ponadto bardziej zaawansowane technologicznie ekspresy posiadają również funkcję podtrzymywania ciepła, która również wykorzystuje grzałkę. Jednak, aby mogła ona spełnić swoje zadanie, powinna cechować się odpowiednią mocą.

Znaczna część ekspresów ciśnieniowych charakteryzuje się grzałką o mocy powyżej 1050 W. Jest ona wystarczająca do tego, aby przygotować ulubiony napar w zaledwie kilka minut. Ważna jest również zastosowana technologia odpowiedzialna za podgrzewanie wody, gdyż nie każdy ekspres działa tak samo.

Thermoblock to technologia polegająca na przepływowym podgrzewaniu wody. Idealnie sprawdza się ona w niewielkich ekspresach wykorzystujących niewielką ilość wody. Dzięki temu ogrzewana jest ona równomiernie, co ma zbawienny wpływ na ostateczny smak kawy. Alternatywą dla thermoblocka jest boiler, czyli sposób polegający na magazynowaniu gorącej wody. To rozwiązanie gorsze, ponieważ temperatura panująca w boilerach często zmienia swoją temperaturę, co osłabia walory smakowe wody i kawy.

Filtry

Jeśli zależy Ci na bardzo dobrych walorach smakowych przy jednoczesnym, pozytywnym wpływie na zdrowie – zdecyduj się na ekspres do kawy wyposażony w specjalne filtry. Zazwyczaj odpowiadają one za oczyszczenie wody ze szkodliwych substancji, czy nieprzyjemnego, chlorowego posmaku. Co warto zaznaczyć, obecność filtrów często nie ma wpływu na długość procesu parzenia, dlatego nie musisz się o to obawiać.

Wśród najczęściej stosowanych filtrów wyróżniamy węglowe i wodne. Pierwszy typ zbudowany jest z mikrokryształów węgla, które wykazują bardzo dobre działanie filtracyjne. Dzięki temu wyodrębniane są niemal wszystkie szkodliwe substancje znajdujące się w wodzie. Filtry wodne również mają za zadanie oczyszczenie wody, ale najczęściej nakierowane są na konkretne substancje. I tak, na przykład mamy filtr antychlorowy, który usuwa skutki związane z chlorowaniem wody.

Czytaj także:  Gdzie szukać tanich noclegów?

kawa

Funkcje dodatkowe – Na co zwrócić uwagę?

Najbardziej pożądane przez użytkowników funkcje dodatkowe, to wyświetlacz LCD, funkcja regulacji mocy, Thermoscream, czy samooczyszczania. Wyświetlacz, jak nie trudno się domyślić, wyświetla wszystkie parametry parzenia, a także pozwala je dowolnie dostosować. Zazwyczaj w parze z ekranem mamy szereg przycisków służących do obsługi.

Funkcja regulacji mocy pozwala na dobranie mocy grzałki do planowanego zastosowania. Dzięki niej możliwe jest zastosowanie wody o temperaturze zgodnej ze sztuką parzenia danego typu kawy. Thermoscream zagęszcza kawę, aby jej konsystencja była bardziej kremowa, a samooczyszczanie zadba o to, aby ekspres był zawsze czysty i gotowy do ponownego użycia. 

Wybranie ekspresu do kawy pozwalającego na przygotowanie naszej ulubionej kawy wymaga niezwykłej rozwagi. Pomóc może w tym np. ranking ekspresów – tutaj. Urządzenia te charakteryzują się różnymi cechami, które trzeba poznać i zastanowić się, jakie są przez nas najbardziej pożądane. Najbardziej popularne są ekspresy ciśnieniowe, które wykorzystując wysokie ciśnienie, przygotują każdy rodzaj kawy w zaledwie 5 minut.

One Comment

  1. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem.. Mam ekspres ciśnieniowy Delonghi 22.360B i stosuję oryginalne filtry do wody do nich dedykowane.. To jakiego rodzaju w takim razie to jest filtr? Woda narazie czysta i kawa pyszna, ale z ciekawości, co to za rodzaj filtra?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*