Aktualizacja: kwiecień 2024 

Obecnie jedynie niewielki odsetek pracowników w Polsce ma możliwość wykonywać swoją pracę zdalnie (według badań jest to ok. 5-6%). Szybki rozwój technologiczny i rosnąca mobilność społeczeństwa wskazuje jednak na to, że także w naszym kraju coraz więcej osób będzie decydować się na tę formę pracy. Przeczytaj, co warto wiedzieć o pracy zdalnej i dla kogo jest ona odpowiednia.

Z punktu widzenia firmy

Nie wszystkie wykonywane prace faktycznie wymagają ciągłej obecności w biurze. Obecnie prace zdalne kojarzone są przede wszystkim z freelancerami. Coraz częściej na tę formę decydują się małe firmy, rzadziej większe. W korporacjach możliwość pracy zdalnej traktowana jest często jako nagroda i dowód zaufania.

Z punktu widzenia pracodawcy praca zdalna może oznaczać realne oszczędności. Nawet jeśli konieczne jest wyposażenie pracownika w sprzęt niezbędny do wykonywania pracy, mogą być to koszty znacznie mniejsze od pełnego wyposażenia biura i utrzymywania całego etatu. Dzięki temu firma może stać się bardziej konkurencyjna i elastyczna.

praca zdalna

Ważna samodyscyplina

Praca zdalna odpowiednia jest dla osób o określonych predyspozycjach: dobrze zorganizowanych, samodzielnych i zdyscyplinowanych. Takich, które potrafią same sobie narzucić tempo pracy i nie potrzebują ciągłego nadzoru. Takie osoby, nie będąc wtłoczone w schematy, jakie narzuca praca biurowa, mogą stać się bardzo kreatywne. Nie wszyscy jednak odnajdą się w takich warunkach.

Niektórzy, nie czując przymusu, nie potrafią samodzielnie dobrze zorganizować sobie czasu, rozpraszają się, pozostawiają wszystko na ostatnią chwilę, a potem mają problem z tym, by nadążyć nad terminami. Nie oznacza to jednak, że muszą być oni złymi pracownikami – po prostu, lepiej odnajdują się pracując w typowych warunkach biurowych, w rytmie pracy wyznaczanym przez przełożonego i kolegów.

praca zdalna

Źródło: http://www.pracawsieci.net/praca-zdalna/

Idealna forma pracy dla matek z dziećmi, niepełnosprawnych i podróżników

Praca zdalna jest doskonałą opcją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie elastyczność. Możemy pracować 

Czytaj także:  Gdzie i jak założyć bloga za mniej niż 200 zł

 

tam, gdzie chcemy – w domu, w kawiarni, na drugim końcu świata – ważne, by wszystkie projekty i zlecenia były w porę zrealizowane i przesłane na czas. Z tego powodu na tę formę chętnie decydują się ci, którzy nie chcą lub nie mogą spędzać ośmiu godzin w biurze każdego dnia. To doskonała forma dla matek mających małe dzieci, które mogą pilnować swoich pociech i jednocześnie pracować. Dobrze sprawdzi się również dla niepełnosprawnych, osób, które miałyby problemy z codziennymi dojazdami oraz dla podróżników. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by podróżować z miejsca na miejsce, jednocześnie realizując zlecenia na swoim laptopie.

Zadbaj o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym (Work-life balance)

Praca zdalna może pomóc osiągnąć równowagę między życiem prywatnym i zawodowym – na przykład umożliwić pogodzenie pracy zawodowej i wychowywania dzieci, w sytuacji gdy niemożliwe byłoby podjęcie pracy na cały etat. Z drugiej jednak strony istnieje ryzyko, że nie mając jasno wyznaczonych granic będziemy myśleć o pracy przez cały czas. Jeżeli nie wyznaczymy sobie czasu na odpoczynek, zadania zawodowe będziemy realizować mniej efektywnie i rozpraszać się, nigdy też tak naprawdę porządnie nie wypoczniemy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: