Aktualizacja: kwiecień 2024 

Karierą zawodową można pokierować na różne sposoby. Jednym z kierunków jej rozwoju jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To spory krok naprzód, ale też i niemałe wyzwanie. Od czego zacząć? Oto kolejne kroki, jakie musisz wykonać na początku.

własna firma

Krok 1 – Przygotuj biznesplan

Zanim nadasz formalnościom oficjalny bieg opracuj porządny biznesplan, który będzie podstawą Twojej działalności. Zastanów się przede wszystkim nad jej profilem. Czym zamierzasz się zajmować? Jakich narzędzi potrzebujesz? Czy dysponujesz odpowiednią ilością środków finansowych, a jeśli nie, to skąd je pozyskasz? Jak chcesz rozliczać się z fiskusem? Jaką formę prawną nadasz swojej firmie? Z pewnością masz o tym jakieś wyobrażenia – biznesplan pozwoli ci je zweryfikować i skonfrontować z rzeczywistością, a także przygotować Cię do następnych kroków.

Krok 2 – Zarejestruj firmę

Rejestracja działalności gospodarczej polega na wypełnieniu formularza CEIDG-1. Możesz to zrobić:

  • osobiście – składając wizytę we właściwym urzędzie gminy/miasta,
  • drogą internetową – tu są dwie opcje do wyboru:

– wypełnić formularz online i udać się do urzędu w celu podpisania dokumentów,

– załatwić wszystkie formalności online – pod warunkiem, że dysponujesz profilem zaufanym w platformie administracji publicznej ePUAP,

  • telefonicznie – rejestracja firmy dostępna jest pod numerem 801 055 088, w trakcie rozmowy otrzymasz numer wniosku, z którym musisz udać się do urzędu, by podpisać dokumenty.

Krok 3 – Zgłoś do ZUS-u osoby ubezpieczone

Od wypełnienia wniosku CEIDG-1 masz 7 dni na zgłoszenie do ZUS-u osób ubezpieczonych – sięgnij w tym celu po formularz ZUA. Pamiętaj o tym, że jeśli:

  • zakładasz firmę po raz pierwszy lub w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności i nie byłeś wspólnikiem w spółce, przysługuje Ci ulgowa stawka składek, tzw. mały ZUS,
  • pracujesz na pełen etat, opłacasz tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Czytaj także:  Szkolenia, czyli o najlepszej formie inwestycji w siebie lub innych

Krok 4 – Zarejestruj firmę jako płatnika VAT

W sytuacji, gdy zamierzasz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT, musisz udać się do skarbówki i wypełnić wnioski VAT-R oraz VAT-5, a także uiścić stosowną opłatę jednorazową.

Krok 5 – Załóż firmowe konto w banku

Wybierz bank, w którym chcesz mieć firmowe konto i otwórz rachunek. Sprawdź wysokość opłat za: otwarcie i prowadzenie rachunku, przelewy zewnętrze i wewnętrzne, przelewy do US i ZUS. Zasięgnij informacji na temat dostępności innych produktów takich jak np. lokaty, limity debetowe etc.

Krok 6 – Zadbaj o księgowość

Dobrze prowadzona księgowość to absolutna podstawa. Do wyboru masz:

  • program do księgowości – wtedy prowadzisz ją sam,
  • księgowość online – dostępne są rozmaite pakiety,
  • biuro księgowe,
  • własny dział księgowości – opcja najlepsza dla dużych firm.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: