Aktualizacja: maj 2024 

Jeżeli decydujemy się na to, by założyć własną stronę internetową powinniśmy wiedzieć, że sama jej zawartość nie jest rzeczą najistotniejszą.

By nasza strona skutecznie się rozwijała i przyciągała nowych czytelników i obserwatorów, powinna cechować się przynajmniej trzema przemyślanymi i odpowiednio skonfigurowanymi rzeczami – domeną, hostingiem i certyfikatem SSL.

Choć słowa te mogą wydawać się bardzo specjalistyczne, ich zastosowanie jest wyjątkowo łatwe. Dzięki informacjom umieszczonym poniżej dowiesz się, w jaki sposób przygotować swoją profesjonalną stronę internetową.

Domena – podstawa naszej tożsamości internetowej

Domena to nic innego jak nazwa, która umieszczona zostaje w adresie internetowym przed przedrostkiem WWW a oznaczeniem końcowym (pl.). Wybór odpowiedniej domeny to właściwie gwarancja naszej (lub naszej firmy) rozpoznawalności w sieci.

Bardzo często domena kojarzona jest bezpośrednio z daną firmą – jeżeli prowadzimy biznes, sposób wyboru naszej domeny wpływał będzie na częstotliwość wyszukiwania naszej strony, a co za tym idzie na większe zainteresowanie klientów świadczonymi przez nas usługami.

Przy okazji możemy korzystać z domeny również jako z naszego adresu mailowego – w ten sposób powiązani z naszą działalnością staniemy się w oczach klientów wiarygodni. Swoją oryginalną domenę warto zastrzec – przede wszystkim dlatego, by wykorzystanie jej przez inne osoby nie zaszkodziło reputacji naszej działalności.

Hosting – co to takiego?

Gdy wybraliśmy już oryginalną nazwę, która będzie nas reprezentowała w przestrzeni sieci, czyli domenę, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi hostingu.

Chcąc posiadać własną stronę internetową wiemy o tym, jak ważne jest jej atrakcyjne przygotowanie – graficzne oraz merytoryczne. Wiemy również, że wybór odpowiedniej domeny gwarantuje nam nowe odsłony. Jednak czy zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób nasza strona jest stale widoczna w przestrzeni Internetu?

Właśnie dzięki hostingowi, czyli udostępnianiu przez dostawcę internetowego określonej ilości naszych danych, dbanie o poprawne działanie (widoczność) zasobów oraz trwałe połączenie serwera z Internetem. Wykupienie hostingu wiąże się więc z możliwością dostępu klientów do naszej strony przez całą dobę, niezależnie od godzin naszej pracy oraz pracy naszego komputera – wszystkim zajmują się serwery dostawcy. Niektóre kreatory stron mają wbudowane hostingi w swoje plany – np. możesz założyć stronę internetową z WebWaveCMS – całość opisana jest na Pracawsieci.net. Założenie strony internetowej jest wtedy prostsze i szybsze, jednak bazując na gotowym rozwiązaniu.

Czytaj także:  Czy sklep internetowy to dobry pomysł na biznes? Czy warto założyć go?

Dzięki udostępnionemu przez właściciela serwera miejscu, możemy przestać martwić się o poprawne funkcjonowanie naszej strony w sieci. Umowa dotycząca udostępnianiu miejsca podpisywana jest najczęściej na rok, jednak jeżeli konkretny hosting sprawdza się i nasza strona wciąż jest widoczna dla szerokiego grona internautów, istnieje możliwość przedłużenia umowy – oczywiście również odpłatnie. Jeżeli zastanawiasz się jaki najlepszy hosting wybrać – odwiedź stronę rankinghost.pl aby zobaczyć ranking najlepszych firm hostingowych w Polsce.

Certyfikat SSL, czyli wiarygodność naszej strony

Czy zdarzyło Ci się wejść na stronę internetową, która za sprawą wyskakujących okienek lub pojawiających się reklam dźwiękowych sprawiała wrażenie podejrzanej? Czy chciałbyś, by internauci odwiedzający Twoją stronę również odczuwali tego rodzaju dyskomfort? Oczywiście, że nie. Z tego powodu warto zainwestować również w certyfikat SSL. Jest to narzędzie, które poświadcza wiarygodność naszej domeny, jej właściciela oraz bezpieczeństwo w zakresie szyfrowania danych.

Odwiedzający, w trakcie pobytu na naszej stronie, ma możliwość bezpośredniego upewnienia się, że strona jest bezpieczna – dzieje się tak za sprawą szybkiego zerknięcia na formę adresu internetowego. Jak czytamy na host-ranking.pl – Na stronach niezabezpieczonych przed przedrostkiem WWW pojawia się http:// natomiast w przypadku stron zabezpieczonych certyfikatem: https://. Dodatkowo odwiedzający widzi również symbol kłódki przy pasku adresu – sygnał na to, że wszystkie dane, o które mogłaby prosić strona (np. w przypadku sklepu internetowego lub portali społecznościowych) są w odpowiedni sposób strzeżone, a właściciele strony zaufani.

Jeżeli na Twojej stronie użytkownik ma podawać swoje dane – niezależnie od tego, czy będzie to hasło czy adres wysyłki – zatroszcz się o wykupienie certyfikatu SSL. Dzięki temu Twoja strona będzie przyjazna dla Internautów i godna zaufania.

Pamiętaj o tym, że na sukces wyświetleń Twojej strony internetowej, jej rozpoznawalność i dynamiczny przepływ obserwatorów wpływa wiele czynników.

Czytaj także:  Praca zdalna - zalety i wady. Kto może pracować zdalnie?

Warstwa wizualna i zawartość merytoryczna witryny jest oczywiście istotna, jednak poczucie bezpieczeństwa, transparentność domeny i znajomość reguł, dzięki którym strona jest stale widoczna, to ważne składniki funkcjonowania w sieci – zarówno z naszej strony, jak i ze strony naszych klientów.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: