Aktualizacja: maj 2024 

Jaka platforma będzie lepsza dla twojego bloga: darmowa czy płatna? Robimy porównanie

Wymyślenie tematu swojego bloga to dopiero początek przygody bloggera. W tym miejscu skupimy się na porównaniu darmowych platform przeznaczonych do prowadzenia bloga oraz płatnego, w tym wypadku najpopularniejszego WordPressa.

Zacznijmy od końca czyli ograniczenia

Jak łatwo się domyślić, darmowe platformy mają szereg ograniczeń, jakie skrzętnie wprowadzają oraz kilka przemyślnie skonstruowanych zasad, które wymuszają na nas pewne zachowania. I tak, aby założyć bloga z popularną końcówką blogspot.com trzeba mieć przede wszystkim założone konto Google, do którego należy ta domena. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie przejść do naszej platformy.

Dostępne darmowe platformy:

  • Blogger.com (dawniej BlogSpot)
  • Tumblr.com
  • Blox.pl
  • Blog.pl

Co można zrobić na własnym blogu?

Darmowe platformy charakteryzują się dwiema podstawowymi cechami: są bardzo proste w obsłudze oraz co często za tym idzie, posiadają bardzo mało funkcji, z jakich możemy korzystać jako administratorzy naszego blogu. Do prowadzenia jakiegoś bardzo amatorskiego blogu ilość funkcji i dodatków zapewne wystarczy, jednak dla tych, którzy nie chcą iść na łatwiznę – to zdecydowanie za mało. Nie powala także ilość szablonów dostępnych za darmo na takich platformach, więc w zasadzie co któryś blog wygląda dokładnie tak samo i nie ma żadnych szans na to, by się czymś wyróżnić spośród innych. Warto również rozważyć skorzystanie z WebWaveCMS jako alternatywy – funkcjonalności oraz proces tworzenia strony internetowej został opisany np. na stronie jakzrobicstrone24.pl

Co za to oferuje płatna platforma WordPress?

Nie bez powodu WordPress jest najpopularniejszą platformą do tworzenia blogów czy prostszych stron internetowych. To tutaj z łatwością można połączyć prostotę obsługi (w porównaniu z kolejnymi, tym razem płatnymi platformami) z niezwykłą funkcjonalnością. WordPress daje także możliwość kontrolowania nie tylko wyglądu swojej strony, ale także treści i długości zamieszczanych wpisów. Ogromna ilość przeróżnego rodzaju wtyczek pozwala na spersonalizowanie bloga czy strony, a sam wygląd strony można zmieniać za pomocą tysięcy darmowych szablonów lub kosztujących raczej niewielkie sumy pieniędzy ich płatne odpowiedniki.

Czytaj także:  Szkolenia, czyli o najlepszej formie inwestycji w siebie lub innych

W mojej opinii lepiej skorzystać z najpopularniejszego CMS’a – WordPress w porównaniu darmowymi platformai jak Blogger (które dają pewne ograniczenia) czy też płatnymi skryptami, które wcale nie są lepsze niż WordPress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: