Aktualizacja: Kwiecień 2024 

założenie sklepu internetowego

Przybierająca na sile pandemia COVID-19, wpływa destrukcyjnie na wiele obszarów naszej gospodarki. Trzeba pogodzić się z faktem, że wkroczyliśmy w nową rzeczywistość, w jakiej każdy musi nauczyć się funkcjonować całkowicie na nowo. Wyjątkowe wyzwania stoją przed średnimi i małymi firmami, a także mikro przedsiębiorcami, które jak najszybciej powinny skoncentrować się na przeobrażeniu swojej działalności. Nie chodzi już tylko o rozwój, ale zwyczajnie o przetrwanie. Większość dużych koncernów, korporacji i monopolistów z pewnością wyjdzie z kryzysu obronną ręką. Szansą dla handlu jest obecnie tworzenie kanałów dystrybucji towarów za pośrednictwem sieci, w szczególności przy wykorzystaniu sklepu internetowego.

Mimo, iż wiele firm posiadało internetowe platformy sprzedażowe, to priorytetem były dla nich tradycyjne, stacjonarne formy handlu. Niektórzy przedsiębiorcy nie dostrzegali wcześniej w ogóle potrzeby posiadania sprzedaży online. W obliczu restrykcji i ograniczeń związanych z koronawirusem, sklep internetowy daje realną nadzieję na otwarcie bądź kontynuowanie działalności biznesowej. Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania zakupami w internecie, jest wzmożona aktywność firm kurierskich, które nie nadążają z obsługą paczek. Założenie sklepu internetowego jest z pewnością dobrym posunięciem w obliczu ograniczeń dla klasycznego handlu. O czym powinni wiedzieć i na co muszą zwrócić uwagę wszyscy, którzy zdecydowali się na założenie e-platformy sprzedażowej?

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz

Warto pamiętać, żeby przeprojektowanie istniejącego lub stworzenie nowego sklepu internetowego powierzyć specjalistom. Aby sklep efektywnie wypełniał swoje zadania, projekt powinien uwzględniać kilka kluczowych kwestii, m. in.:

  • atrakcyjność wizualna,
  • intuicyjność nawigacji/poruszania się po platformie,
  • narzędzia intensyfikujące sprzedaż,
  • odpowiednia prezentacja oferty produktowej.

Przejrzysta i atrakcyjna szata graficzna, pozwala przykuć uwagę potencjalnego klienta, a także wzbudzić niezbędne zaufanie. Bardzo ważna jest taka konstrukcja struktury e-sklepu, żeby zapewnić klientowi łatwość nawigowania i poruszania się po platformie sprzedażowej. Każdy etap procesu zakupowego, powinien być dla kupującego intuicyjny i logiczny. Trudności w odnajdywaniu poszczególnych funkcji lub zbyt skomplikowane procedury, wyzwalają u nabywcy zniecierpliwienie oraz irytację, przez co często rezygnuje on z dokończenia zainicjowanej już transakcji. Z punktu widzenia maksymalizacji przychodów, z pewnością warto też rozważyć zastosowanie praktycznych technik internetowej sprzedaży. Wśród licznych modułów, jakie są pomocne w osiąganiu większych zysków, wymienić można np.:

  • cross-selling,
  • up-selling.
Czytaj także:  Zakup opon samochodowych jako koszt w firmie

Pierwsza metoda to tzw. sprzedaż krzyżowa, która polega na oferowanie kupującemu towarów wzajemnie się uzupełniających (komplementarnych), jak np. pasta czy spray do pielęgnacji i impregnacji zakupionych butów. Up-selling z kolei, wiąże się z sugerowaniem klientowi produktów o podwyższonej jakości albo wyposażonych w dodatkowe funkcje/opcje.

Podstawą skutecznej sprzedaży jest ponadto czytelne i spójne pogrupowanie wszystkich produktów – na kategorie główne oraz podkategorie. Ułatwia to kupującym szybkie odnajdywanie poszukiwanych towarów.

Walka sklepów internetowych o klienta

Nie można zapomnieć, że już teraz w sieci obserwuje się dużą konkurencję w zakresie działalności sklepów internetowych. Jeśli uda się zwrócić uwagę potencjalnego klienta stroną wizualną e-platformy, kolejną rzeczą, na jakiej się on skoncentruje, będzie cena produktu. Trzeba pamiętać, że przemyślana strategia cenowa jest niezwykle istotna, bowiem dzięki internetowi, kupujący mają możliwość porównywania cen i często korzystają z takiej sposobności. Profesjonalny sklep internetowy może wyróżnić się na tle konkurencji m. in. zróżnicowanym asortymentem. Powszechny dostęp do internetu oraz sukcesywny rozwój technologii cyfrowych sprawia, że można spodziewać się dalszego dynamicznego wzrostu sprzedaży, dokonywanej za pośrednictwem e-sklepów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: