Aktualizacja: kwiecień 2024 

dobre CV i praca

Myślisz, że napisanie CV to przysłowiowa bułka z masłem? Pozwól zatem, że wyprowadzę Cię z błędu. Znakomita większość ludzi podchodzi do tego zadania dokładnie w ten sam sposób – w punktach zamieszcza informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i zainteresowaniach, wychodząc z założenia, że to w zupełności wystarczy. Otóż nie wystarczy – bo skoro robisz coś jak wszyscy, to w oczach rekruterów jesteś nijaki. Brutalne, ale prawdziwe – na szczęście da się to zmienić.

Dobre CV – czyli jakie?

Dobre CV to takie, które zapewni Ci pracę. Co zatem zrobić, aby nie rozsyłać dziesiątek podań, które nie spotykają się z pozytywnym feedbackiem? Pierwsza, podstawowa zasada brzmi: wyróżnij się. Tworząc życiorys, miej na uwadze to, do jakiej firmy ma on trafić i na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli wszędzie wysyłasz to samo, nie dziw się, że nikt nie jest zainteresowany Twoją kandydaturą. Proces rekrutacyjny ma na celu wyłonienie jak najlepszych kandydatów – pracodawca musi mieć pewność, że zatrudnia osoby, które rzeczywiście pragną dla niego pracować. A zatem istotne znaczenie w kontekście skutecznego poszukiwania pracy ma właściwa selekcja ofert – nie stawiaj na ilość, lecz na jakość, zgłaszaj się tam, gdzie naprawdę chcesz się znaleźć.

jak napisać CV

Fotografia w CV – dodawać czy nie?

Powyższe pytanie to dla wielu osób poważny dylemat. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką i reklamą. Warto zatem wzbogacić ją o fotografię – jej zadaniem jest wzbudzić zainteresowanie rekrutera i sprawić, by podanie nie znalazło się w koszu na śmieci. Brak fotografii to dla pracodawcy dość czytelny sygnał: kandydat ma niską samoocenę, a my takich ludzi nie potrzebujemy. Wybierając zdjęcie do CV, kieruj się poniższymi wskazówkami:

  • odpadają fotografie z dowodu osobistego, legitymacji czy innych dokumentów,
  • zdjęcie nie może być byle jakie – profesjonalna, porządna sesja to dobra inwestycja,
  • poprzez fotografię możesz nawiązać do stanowiska, na które aplikujesz,
  • istnieje opcja zastąpienia zdjęcia inną grafiką, o ile nie zaważy to negatywnie na Twoim wizerunku i będzie adekwatne do charakteru posady, o którą się ubiegasz.
Czytaj także:  Płatne ankiety przez internet – Ile można zarobić?

Wygląd CV ma znaczenie!

Zdjęcie to tylko jeden z elementów oprawy graficznej CV. Życiorys musi być spójny i świetnie się prezentować pod kątem wizualnym. Zapewne wiesz, co to znaczy zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ludzie są wzrokowcami – uwierz mi, rekruterzy nie stanowią tu żadnego wyjątku. Czy wiesz, że: po pierwsze – sporadyczne są przypadki, gdy CV zostaje przeczytane w całości, a po drugie – pierwsze 6 sekund decyduje o odrzuceniu podania?

Oto garść porad, które na pewno Ci się przydadzą:

  • zadbaj o kompozycję i układ treści, m.in. poprzez stosowanie akapitów i odstępów,
  • zapisz dokument we właściwym formacie – zalecany jest PDF,
  • użyj standardowej czcionki z polskimi znakami – nie może ona być zbyt mała,
  • stosuj pogrubienia i inne wyróżnienia mające wyeksponować najistotniejsze informacje,
  • nie bój się używać kolorów – oczywiście nie przesadzaj z ich ilością, trzy to maksimum, nie mogą być też krzykliwe i drażniące wzrok,
  • wydrukuj CV na kredowym papierze,
  • długość CV ma znaczenie – standardowo przyjmuje się, że objętościowo nie powinno przekraczać strony A4, ale niekiedy można sobie pozwolić na napisanie dłuższego życiorysu, w zależności od stanowiska,
  • sprawdź dokładnie dokument pod kątem poprawności stylistycznej, ortograficznej etc. – a najlepiej poproś kogoś obeznanego w temacie o zrobienie niezbędnej korekty i adiustacji; zaufaj mi – nic tak nie kłuje w oczy, jak błędy.

Jak przedstawiać informacje w CV?

Twoje umiejętności i predyspozycje to produkty, które chcesz sprzedać na rynku pracy. Wymagają zatem stosownej prezentacji w życiorysie – stwórz na ich podstawie unikalną, logicznie ułożoną historię, która zaciekawi rekrutera. Jak prezentować w CV swoje atuty? Mam dla Ciebie parę podpowiedzi.

  1. Wykształcenie.

Najgorszym z możliwych rozwiązań jest wyliczenie po kolei wszystkich szkół i kursów, jakie ukończyłeś. Zastanów się, w jaki sposób wykorzystać te informacje, aby miały znaczenie dla potencjalnego pracodawcy? Chodzi o przekonanie go, iż w ważnej dla niego dziedzinie masz spory zasób wiedzy. W szkole wcale nie musiałeś być prymusem otrzymującym co roku świadectwo z paskiem. Jeżeli np. stanowisko, o które się starasz, wymaga efektywności w pracy zespołowej, napisz o uczestnictwie w wolontariatach czy akcjach organizowanych na studiach etc.

  1. Doświadczenie zawodowe.
Czytaj także:  3 porady jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę

Nikogo nie interesuje to, co robiłeś w poszczególnych przedziałach czasowych. Nadmienisz, że np. w tym i tym okresie pracowałeś w sklepie meblowym – i co z tego? Rekruter może pomyśleć, że zamiatałeś tam podłogę. Zwłaszcza gdy taka informacja nie ma żadnego związku ze stanowiskiem, o które się starasz. To, gdzie zdobyłeś doświadczenie odgrywa drugorzędną rolę – najistotniejsze jest to, czego konkretnie się nauczyłeś i jaki użytek będzie miał z tego pracodawca. Pamiętaj też o jednej rzeczy: nigdy nie pisz źle o poprzednich pracodawcach, gdyż to znacząco obniży Twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Nikt w zakładzie pracy nie potrzebuje kogoś, kto będzie obgadywał innych i doszukiwał się dziury w całym. Skup się na tym, co naprawdę potrafisz. Najważniejsze zawodowe osiągnięcia warto zawrzeć w krótkim podsumowaniu.

  1. Zainteresowania.

W życiorysach ten punkt zazwyczaj wygląda mniej więcej w ten sposób: „literatura, sport, muzyka”. Jakie wnioski z tych informacji wyciągnie rekruter? Zapewne takie, że oto trafiła się kolejna, przeciętna osoba nie mająca niczego ciekawego do zaoferowania. Może masz na swoim koncie sportowe osiągnięcia? Albo sam komponujesz utwory? Lub prowadzisz bloga? Pochwal się tym – byle zwięźle i z ikrą.

cv i list motywacyjny jak dostać pracę

List motywacyjny – jak go napisać?

Bardzo częstym wymogiem stawianym przez pracodawców jest dołączenie do życiorysu listu motywacyjnego. Ma on potwierdzić to, o czym była już wcześniej mowa w niniejszym artykule – że chcesz podjąć pracę akurat w tej firmie. Podobnie jak i przy tworzeniu CV, tak i tu kieruj się zasadą personalizacji oraz poniższymi radami:

  • jak ognia unikaj oklepanych sformułowań i nie kopiuj dostępnych w internecie tzw. gotowców,
  • nie powielaj informacji zawartych w CV,
  • napisz, skąd wiesz o ofercie i co zmotywowało Cię do tego, aby na nią odpowiedzieć,
  • wyjaśnij, dlaczego Ty jesteś najlepszym kandydatem,
  • jedna myśl to jeden akapit,
  • nie rozpisuj się – strona A4 to absolutne maksimum, ale rzecz jasna nadmierna lakoniczność także nie jest mile widziana.
Czytaj także:  Praca zdalna - zalety i wady. Kto może pracować zdalnie?

Kiedy potrzebujesz portfolio?

Życiorys i list motywacyjny to podstawowe odmiany dokumentów aplikacyjnych. Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca żąda dołączenia do nich portfolio – o jego przygotowanie proszeni są m.in. freelancerzy. W tym przypadku solidne portfolio okazuje się poważnym atutem pomagającym zdobywać atrakcyjne zlecenia online. Portfolio to pojęcie kojarzące się głównie z pracami artystycznymi, ale odnosi się także i do innego rodzaju projektów. Niemniej cel zawsze jest identyczny – przekonać pracodawcę, że to właśnie Tobie powinien powierzyć zlecenie czy stanowisko.

Porządne portfolio musi być:

  • aktualne,
  • zróżnicowane,
  • zorientowane na podkreślenie Twoich kompetencji,
  • estetyczne,
  • nie objęte ograniczeniami w zakresie pokazywania go innym osobom.

Pracę nad portfolio zacznij od zastanowienia się, co zamierzasz za jego pomocą osiągnąć. Zaprezentować ewolucję własnych umiejętności, wszechstronność czy doświadczenie w poszczególnych dziedzinach? Przyjęte kryterium determinuje układ portfolio – np. jeżeli zależy Ci najbardziej na podkreśleniu, iż jesteś osobą wszechstronną, informacje dotyczące umiejętności i doświadczenia pogrupuj tematycznie. Dzięki temu zachowasz w dokumencie ład i porządek, ułatwiając rekruterowi zapoznanie się nim.

To, jaką formę przybierze portfolio jest podyktowane paroma przesłankami. Do wyboru masz m.in. arkusz zapisany w PDF, prezentację multimedialną, własną stronę internetową itp. Istnieją ponadto gotowe serwisy służące do prezentacji portfolio – znakomicie zdają egzamin np. przy pracach graficznych czy innych projektach, których podstawę stanowią zdjęcia bądź wykresy. Forma portfolio musi być adekwatna do jego zawartości oraz do możliwości i wytycznych firmy prowadzącej rekrutację.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

  1. Fajne cv mozna stworzyc ze stronką szybkiecv 🙂 Dają wskazówki co pisac i gdzie, wiec omija sie zbedne rzeczy 😉 dodatkowo po wykupieniu konta premium dostaje sie duzo fajnych szablonikow do wykoorzystania 😛

  2. potwierdzam potwierdzam Kasia! tez robilam wlasnie z szybkiecv bo duzo opinii widzialam w necie 😉 rzeczywiscie super opcja z wykupieniem tego premium

  3. Cv to dobra przepustka w fajne miejsce, dlatego warto się do niego przyłożyć 😉 . Średnio korzystać z darmowych kreatorów, bo jak każdy widzi i słyszy, że to kreator DARMOWY, czyli każdy niego korzysta :D. Wykupiłem premium na SzybkieCV, bo koleżanka na swoim koncie pokazała, że na prawdę jest dużo więcej opcji a kosztuje grosze

  4. Warto przysiąść trochę dłużej i stworzyć dobre CV, żeby przyjść do pracodawcy z czymś co widać, że chodź trochę się postarałeś, według mnie to plusuje ! 🙂 Sam na to zwracam uwagę, nie jestem rekruterem w naszej firmie, ale widzę cv które przychodzą i powiem, że czasem nawet nie warto robić wersji kolorowych, bo przychodzi cv przez aplikację internetową i pyk drukareczka i czarno białe 😉 Warto bardziej by było schludnie ogólnie rozmieszczone ;). ja zaczynałem od kreatora szybkie cv na którym były bardzo fajne szablony i ich używałem na wersji premium która jet taniutka w porównaniu z innymi na innych stronach 😉

  5. dobre cv to kawał ciężkiego chleba i wcale nie łatwo jest stworzyć takie aby jednocześnie było innowacyjne i proste ;). Ja zawsze się podpieram szablonami z SzybkieCv, gdzie jest spory wybór i wydaje mi się, że są te szablony takie właśnie wyważone 😉

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: