StylerBB.net

newsletter

Artykuły > Dla początkujących webmasterów >

Tworzenie prostej strony WWW od podstaw

Zapewne interesujesz się językiem HTML oraz grafiką komputerową, lecz dopiero zaczynasz przygodę z webmasterstwem - inaczej nie czytałbyś tego artykułu. "Trening czyni mistrza", tak więc, aby stać się profesjonalistą, należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Aby tworzyć małe, treningowe strony musisz pomyśleć o kilku rzeczach zanim zaczniesz.

1. Dobór oprogramowania. Z doświadczenia wiem, że początkującym trudno jest pisać kod strony w "notatniku". Nie zwracaj zatem uwagi na ludzi, którzy chwalą się w jaki sposób utrudniają sobie życie. Na początek przyda Ci się program pracujący w trybie WYSIWYG (What You see Is What You Get - Dostajesz to, co widzisz). Tryb ten polega na tym, że stronę tworzy się w podobny sposób jak dokumenty w programie Word. To, co zaprojektujesz wizualnie, otrzymasz w przeglądarce. Program sam za Ciebie napisze kod. Oczywiście bardzo prawdopodobne jest to, że nie będzie on zgodny z obecnymi standardami XHTML 1.0. Nie musisz się jednak tym przejmować, Twoja strona nie będzie przecież bardzo sławna oraz często odwiedzania przez internautów - to tylko Twój trening. Powracając do kwestii doboru programów - osobiście polecam trial Macromedia Dreamweaver 8 (do ściągnięcia ze strony www.macromedia.com). Jest łatwy w obsłudze, ma przyjemny interface oraz trzyma w miarę poprawne standardy. Nie narzucam Ci jednak niczego - sam zdecyduj, na jakim programie chcesz pracować. Wystaczy, że wpiszesz w Google frazę "wysiwyg html editor". Wybierz interesujący Cię edytor i do dzieła. Niestety, jeśli Twoja strona ma być atrakcyjna, nie może na niej zabraknąć grafiki. Na tym etapie wyboru oprogramowania rozdzielamy się na dwie możliwości - jeśli jesteś kompletnie zielony - wybierz program, oferujący Ci gotowe przykłady graficzne, takim programem jest np. Xara WebStyle (http://www.xara.com/products/webstyle/), jeśli jednak grafika komputerowa nie jest Ci obca i chcesz wykorzystać swoją wiedzę w budowie strony - nie mogę Ci nic proponować, ponieważ sam wiesz najlepiej co jest dla Ciebie dobre. Oprogramowanie już masz, teraz czas przejść do ciekawszych rzeczy.

2. Wybór tematyki strony. To odwieczny problem początkujących. "O czym zrobić stronę?" - to pytanie zadaje sobie wielu z Was. Podobnie jak w przypadku doboru bardziej profesjonalnego programu do grafiki, nie mogę Wam nic zaproponować, ponieważ od Was zależy, czy chcecie robić stronę w klimatach zespołów heavy-metalowych czy też łagodniejszych, np. o piłce nożnej. W tym podpunkcie powiem jedno: Na tematykę wybierzcie coś, czym naprawdę się interesujecie lub co naprawdę lubicie.

3. Budowa strony. W tym momencie mógłbym zakończyć mój artykuł, ponieważ jedyne co Wam zostało, to zbudowanie strony - otóż nic bardziej mylnego. Faktem jest to, iż ten podpunkt poświęcony jest budowie, a ponieważ budowane jest Wasze dzieło, ja nie mogę ingerować w przebieg tej budowy. Strona będzie wyglądała tak, jak sobie zaplanowaliście lub zaprojektujecie podczas budowy, całą stronę róbcie pod swój gust, eksperymentujcie, kształtujcie sobie poczucie estetyki, dobierajcie pasujące fonty, nie słuchajcie porad osób nieznających się na projektowaniu WWW. Przy budowie przyda Wam się inspiracja, lecz uwaga, w tym momencie łatwo popełnić przestępstwo, jakim jest plagiat. Inspiracja nie oznacza kopiowania cudzych prac, oznacza jednak kopiowanie pomysłów i wdrażanie ich po swojemu. Po dobrą inspirację polecam udać się na www.digart.pl. Gdy Wasza strona jest już gotowa, czas przejść do kolejnych podpunktów.

4. Dopieszczenia oraz poprawki. Pokażcie swoje dzieło ludziom, dla których webdesign to chleb codzienny. Niech pokażą Wam błędy, jakie najczęściej robicie - i nie bądźcie źli na krytykę, ponieważ krytyka pomaga a nie pogrąża. Bez krytyki nikt by się nie rozwijał, więc z przyjemnością wysłuchajcie rad i poprawcie błędy, jakie pokazali Wam fachowcy. Gdy już strona jest dopieszczona, uzupełniona, czas, żeby była wdrożona...

5. Hosting. Wiem, jaką czujecie teraz satysfakcję z wykonanej przez Was pracy, wiem, że czujecie, że poświęcony czas nie jest dla Was stracony. Musicie się pochwalić swoim dziełem większej ilości internautów. W tym podpunkcie poszukamy wspólnie domu dla Waszej strony. Najlepszym rozwiązaniem dla Was jest darmowy hosting lub kupno małego konta w firmie hostingowej za grosze. To pierwsze rozwiązanie jest szybsze, lecz o wiele gorsze od drugiego. Zalety darmowego hostingu to między innymi to, że jest on darmowy, oraz, że konta zakładane są od razu. Wielkim minusem jest jednak stale rosnący napływ niechcianych reklam i innych, denerwujących rzeczy, jakie usługodawca "wkleja" na Waszą piękną stronę. Hosting płatny - z reguły za profesjonalne konto, wolne od reklam, działające o wiele szybciej niż darmowe oraz z gwarancją bytności zapłacicie nie więcej niż 20 zł rocznie. Jest to więc bardzo mało (miesięcznie jedna słodycz za 1,5 zł mniej). Gdy zdecydujecie się na zakup konta hostingowego, będziecie musieli z góry zapłacić za oferowany Wam abonament - na poczcie lub poprzez konto internetowe przelejcie odpowiednią kwotę i czekajcie na aktywakcję Waszego konta. Jakie konto jednak byście nie wybrali, nie ominie Was niewątpliwa przyjemność, jaką jest upload plików Waszej strony na serwer. Do tej czynności potrzebny jest Wam klient FTP (link). Uruchomcie jakikolwiek program do FTP, wpiszcie dane serwera i poprostu przeciągnijcie swoje dane na serwer, tak, jak robicie to w okienkach Windowsa. Od teraz wasza strona dostępna jest dla całego świata. (Dokładniejszą instrukcję wgrywania plików na serwer znajdziesz tutaj: http://www.wirtuals.net/kurs-php/upload.html)

6. Reklama i promocja. Praktycznie Wasza strona jest już na etapie końcowym produkcji. Pozostało tylko poinformować innych, że Wasza strona istnieje, podając adres do niej. W celu rozeklamowania polecam następujące czynności: dodawanie strony do katalogów (http://forum.webhelp.pl/viewtopic.php?t=30270), reklamowanie jej na różnych forach internetowych, poprostu rejestrujcie się na nich i wpisujcie w sygnaturce adres do swojej strony (oczywiście jeśli pozwala na to regulamin forum) - strzeżcie się też spamu! - nie nabijajcie sobie bezsensownie postów tylko dlatego, że chcecie reklamować Waszą stronę. Najlepiej reklamujcie stronę na forach, na które uczęszczacie od dłuższego czasu. Po kilku tygodniach od dodania strony do katalogów powinne być widoczne efekty reklamy. Twoja strona będzie miała coraz więcej wizyt, lecz nie spodziewaj się rewelacji - do profesjonalnego rozeklamowania potrzebne są fundusze, i to nie małe...

7. Na koniec. Strona już żyje swoim życiem, jedynie co Wam pozostało to tworzenie nowej i udoskonalanie swoich umiejętności.

Autor: spleen