Aktualizacja: kwiecień 2024 

Rozmowa kwalifikacyjna to dla każdego kandydata stresujące przeżycie. Nikt nie chce już na starcie przekreślić swoich szans na zdobycie wymarzonej posady, a to właśnie spotkanie rekrutacyjne przesądza o zatrudnieniu. O czym należy pamiętać? Co zrobić, żeby wypaść dobrze w oczach potencjalnego pracodawcy? Oto 3 wskazówki.

Zadbaj o wygląd

Pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rozmówcy, może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu całego spotkania. Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni strój. Biznesowy dress code to podstawa – i tego lepiej sztywno się trzymać. W niektórych sytuacjach można sobie pozwolić na małe odstępstwa od tych zasad – np. jeśli ubiegasz się o kreatywne stanowisko, oryginalny dodatek podkreśli Twój indywidualny styl. Lecz pamiętaj: mniej znaczy więcej.

Schludny i elegancki wygląd to nie tylko ubiór. Brudne paznokcie, potargane włosy, mocny makijaż – to odpada. Nie zapominaj też o tym, że i postawa wiele o Tobie mówi. Nie garb się, nie unikaj kontaktu wzrokowego, nie wykonuj nerwowych ruchów. Język ciała to dla rekrutera ważne źródło informacji.

Przygotuj się pod kątem merytorycznym

Do rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się solidnie przygotować pod kątem merytorycznym. Jeżeli zależy Ci na pracy w danej firmie, zdobądź o niej jak najwięcej informacji. Zastanów się – czy sam zatrudniłbyś kogoś, kto o Tobie jako pracodawcy nie ma zielonego pojęcia? Zresztą, w trakcie spotkania na pewno padnie pytanie o to, dlaczego chcesz pracować akurat tu. Czym zajmuje się firma? W jakich krajach prowadzi działalność? Ile filii posiada? Czy ma na swoim koncie branżowe nagrody i wyróżnienia? Takie rzeczy musisz wiedzieć zanim udasz się na rozmowę. Odnosi się to też stanowiska, na które aplikujesz – znajomość własnych mocnych i słabych stron w tym kontekście zdecydowanie działa na Twoją korzyść.

W ramach przygotowań przygotuj pytania, które chcesz zadać pracodawcy – rozmowa rekrutacyjna to nie przesłuchanie, ma służyć obustronnej wymianie informacji.

Czytaj także:  Płatne ankiety przez internet – Ile można zarobić?

Trudne pytania traktuj jak wyzwanie

To, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej padną trudne pytania, masz jak w banku. Rekruter może Cię poprosić np. o przedstawienie kłopotliwej sytuacji, w której wykazałeś się elastycznością i wyszedłeś z niej obronną ręką. Takie pytania są zadawane w konkretnym celu – i nie jest nim pogrążenie Twojej kandydatury. Pracodawca chce poznać Twoje umiejętności i upewnić się, że posiadasz stosowne kompetencje, by zająć proponowane stanowisko. To także sposób pozwalający sprawdzić, na ile kreatywną i myślącą osobą jesteś. Odpowiadając, wspieraj się przykładami z życia codziennego, to zapunktuje.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany!

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Sprawdź również: